Na początku kwietnia bieżącego roku nasz najmłodszy oddział przedszkolny „Żabki” przystąpił do realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jest to ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej, skierowany do zerówek i uczniów klas I – III szkół podstawowych prowadzony przez Fundację BOŚ.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Żabki przystąpiły do realizacji etapu wiosennego, który poświęcony jest owocom i warzywom oraz piciu wody. Przedszkolaki wraz z nauczycielem mieli do wykonania różne zadania, m. in.: Smacznie – zdrowo – kolorowo, teatrzyk warzyw i owoców, woda na zdrowie czy też zaprojektować wodolubka.
Podczas realizacji w/w zadań nasze Żabki zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Utrwaliły nazwy warzyw i owoców, poznały pięć grup kolorystycznych i wpływu ich na rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Przeprowadzony został konkurs smaku „Czy wiesz co jesz?” i konkurs dotyku „Czy wiesz co to jest?”. Podsumowaniem zdobytych cennych informacji było wykonanie plakatu pod hasłem: „Dlaczego warzywa i owoce są zdrowe?”. Z pomocą nauczyciela wykonały różne smaki wód, przygotowały odżywcze koktajle. Celem projektu było również uświadomienie dzieciom roli wody w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka oraz jej znaczeniu w życiu roślin i zwierząt, a także kształtowanie nawyku picia wody. W formie doświadczeń dzieci poszukiwały wody w cytrynie, pomidorze, jabłku i wyciągali właściwe wnioski. Omówiona została plansza „Źródła wody w żywności”. Dzieci zaprojektowały i wykonały Wodolubka, który będzie im przypominał o piciu wody i zachęcał ich do jej picia.
Oddział Przedszkolny „Żabki” bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczył w tego typu zajęciach. Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” – to dobra zabawa połączona z nauką o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu realizowanych zadań.
Koordynator projektu
Katarzyna Duży