Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Tryńczy

Wizyta pana Edwarda Działo w ramach programu „Native speaker w mojej szkole”

Utworzono dnia 19.04.2023

W dniach od 16 do 18 kwietnia nasza szkoła gościła pana Edwarda Działo w ramach programu „Native speaker w mojej szkole”.

Program ten odbywa się przy finansowym wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji NIDA. Pan Działo to Amerykanin mieszkający w Chicago, którego pradziadkowie byli Polakami i wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku. Jego 2-tygodniowa podróż po Podkarpaciu i Małopolsce ma na celu poznanie polskiej kultury oraz tradycji.

Oczywiście nie zabrakło zajęć z uczniami klas VIII oraz członkami grupy projektowej programu English Teaching, w czasie których nasz gość wspaniale opowiadał o Stanach Zjednoczonych oraz swoim zawodzie aktora teatralnego. Pani Natalia Kuśnierz, na zaproszenie której Pan Działo przybył do naszej szkoły, pokazała mu najpiękniejsze miejsca naszej okolicy, m.in. Izbę Turka oraz Galerię pod Aniołem. Nasz gość miał okazję podziwiać prace oraz wyroby rękodzielnicze naszych miejscowych artystów. Był pod ogromnym wrażeniem naszej lokalnej tradycji. Wraz z grupą uczniów odwiedził również siedzibę Trynieckiego Centrum Kultury oraz złożył wizytę u Pana wójta Ryszarda Jędrucha.

Wspaniałym i bardzo znaczącym wydarzeniem były obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej. Wspólnie z wysokiej rangi politykami, przedstawicielami służb mundurowych oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły pan Działo uczcił pamięć tych, którzy tragicznie zginęli.

Podczas zwiedzania nie można było pominąć zabytkowej Strażnicy Kolejowej, która także wywarła ogromne wrażenie na naszym gościu. Będąc na Podkarpaciu warto odwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Wizyta w tym niezwykłym miejscu z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszego gościa. Uzupełnieniem wizyty były spacery, w czasie których pani Kuśnierz pokazała najpiękniejsze miejsca naszej miejscowości.

Pan Działo to osoba niezwykle otwarta i sympatyczna, która z łatwością nawiązała kontakt z naszymi uczniami. Miło było popatrzeć jak chętnie uczniowie rozmawiali w języku angielskim oraz chcieli pokazać siebie, naszą szkołę oraz gminę z jak najlepszej strony. Program "Native speaker w mojej szkole" z pewnością przyniósł naszej szkole ogromne korzyści. Poza okazją do posługiwania się językiem angielskim w praktyce, nasi uczniowie poznali niezwykle interesujące fakty związane ze Stanami Zjednoczonymi.

Miejmy nadzieję, że takie wydarzenia wzmocnią motywację uczniów do nauki najpopularniejszego na świecie języka.

Natalia Kuśnierz

Wizyta pana Edwarda Działo w ramach programu „Native speaker w mojej szkole”

Utworzono dnia 19.04.2023, 17:40

Licznik odwiedzin: