W sobotnie popołudnie przy zabytkowej strażnicy kolejowej odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Bohaterom „Akcji Jula”, żołnierzy 2 Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”.
Pod kryptonimem „Jula” kryły się 3 bardzo niebezpieczne akcje, które przeprowadzono w Polsce południowo-wschodniej.
Pierwsza - to wysadzenie mostu na Wisłoku w okolicach Tryńczy – przeprowadzona w nocy 6 kwietnia o godzinie 1:50. Dowodził nią sierżant podchorąży Jerzy Jagiełło - „Florian”.
W tym roku, 6 kwietnia, minęło 79 lat od momentu, gdy tu, w tym miejscu pojawili się żołnierze Batalionu „Zośka”.
Akcja „Jula” była jednym z najpoważniejszych zadań bojowych wykonanych przez oddziały dyspozycyjne Kedywu AK, zarówno ze względu na znaczenie wojskowe i polityczne, jak i z powodu ilości zaangażowanych w nią ludzi.
Około 100 osób uczestniczyło bezpośrednio w jej realizacji, nie licząc zaplecza, obsady zakwaterowań, punktów sanitarnych. Dodać do tego należy bardzo dużą odległość od Warszawy. Straty w całej akcji – tylko trzech rannych. Jej skuteczne wykonanie jeszcze raz potwierdziło sprawność bojową żołnierzy batalionu „Zośka”.
Odsłonięcie poprzedziła msza św. polowa odprawiona w intencji Bohaterów "Akcji Jula" przez ks. parałata Mariana Boho.
Uroczystość miała podniosły charakter z oprawą żołnierzy 14. Dywizjonu artylerii samobieżnej z Jarosławia na czele z dowódcą ppłk Wojciechem Drapałą.
Po mszy św. nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, a następnie wójt Ryszard Jędruch oraz pani Anna Roczkowska i Grażyna Krysiak - członkinie zarządu Społecznego Komitetu opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionów "Zośka" i "Parasol" z/s w Warszawie, oficjalnie odsłonili pamiątkową tablicę, która stanęła w symbolicznym miejscu, gdzie prawie 80 lat temu odbyły się tak ważne wydarzenia.
Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez por. Macieja Kołodzieja apelu pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 14. DAS w Jarosławiu. Delegacje złożyły biało - czerwone wiązanki pod tablicą.
Dziękujemy Społecznemu Komitetowi opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionów "Zośka" i "Parasol" z/s w Warszawie, szczególnie pani Annie Roczkowskiej, która była pomysłodawczynią i inicjatorem powstania tablicy, żołnierzom 14. Dywizjonu artylerii samobieżnej z Jarosławia, pocztom sztandarowym, uczniom Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, dyrekcji, nauczycielom i uczniom naszych szkół, orkiestrze dętej pod kierownictwem pana Piotra Chmury, strażakom z jednostek OSP. Młodzieżowym Drużynom Pożarniczym oraz wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości.
W ramach tej inicjatywy powstała także specjalna wystawa poświęcona Bohaterom "Akcji Jula", która dostępna będzie do zwiedzania w strażnicy kolejowej.