W ramach obchodu Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 funkcjonariusze policji przeprowadzili w szkole działania profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści.
Internet dla wielu młodych ludzi jest integralną częścią ich funkcjonowania, coraz częściej swój wolny czas spędzają oni przed ekranem komputera. Dlatego tak ważne jest to, aby przypomnieć, że nieodpowiedzialne korzystanie z sieci może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Asp. szt. Mariusz Czyrny z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz dzielnicowy sierż. szt. Konrad Pieniążek w dniu 6 marca 2024 r. spotkali się z uczniami klas IV-VIII. Tematem przewodnim pogadanki była cyberprzemoc, zagrożenia związane z niewłaściwym korzystaniem z sieci internetowej oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Komputer oraz telefon komórkowy to pożyteczne wynalazki, z których obecnie korzystają zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywane w sposób niewłaściwy, mogą wyrządzić sporo krzywdy. Udostępnianie danych osobowych, nękanie rówieśników, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Podczas spotkania młodzież została zapoznana z formami cyberprzemocy oraz procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Policjanci uświadomili uczniom jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Przedstawili także konsekwencje prawne jakie mogą spotkać nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą. Pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
Podczas spotkania z najmłodszymi uczniami policjant poruszył temat dotyczący bezpieczeństwa, podkreślając wagę świadomego zachowania się w różnych sytuacjach, aby uniknąć niebezpieczeństw i konfliktów. Wspomniał o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, świadomości cyberzagrożeń oraz sposobach reagowania w przypadku nagłych sytuacji. Jego prelekcja miała na celu zwiększenie świadomości uczniów i przygotowanie ich do radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach życiowych.
Dziękujemy za cenne wskazówki.